Jestem już w wieku, w którym każdy chce odpocząć: od ludzi, pracy, wszystkich różnych wiadomości. W zasadzie nazywa się to emeryturą. Zawsze miałam nadzieję, że gdy skończę sześćdziesiąt lat, nie zamienię się w typową kobietę w moim wieku.
Ale prawda okazała się zupełnie inna. Nie, nie zaczęłam jeździć komunikacją miejską z samego rana ani obrażać młodych ludzi, siedząc na ławce przy wejściu do klatki schodowej. W pozostałych kwestiach jestem typową kobietą w starszym wieku.
Mój jedyny syn mieszka z żoną i dziećmi w mieszkaniu, na które oszczędzałam przez całe życie. Mają zwyczajną rodzinę. Są razem od około dziesięciu lat, co uważam za ogromny plus. W końcu tu i ówdzie słyszy się tylko o coraz większej liczbie rozwodów.
Ale z jakiegoś powodu nie pozwalają mi spędzać dużo czasu z wnukami. Jest mi przykro z tego powodu. Nie mogę zrozumieć dlaczego tak się dzieje.
Cóż, to pierwsza kwestia. Być może nie chcą spędzać wolnego czasu z babcią. Drugą sprawą jest to, dlaczego ich mama i tata nie dotrzymują obietnic. Chciałabym porozmawiać na ten temat.
Jak już wspomniałam wcześniej, syn i synowa mieszkają w moim mieszkaniu. Gdy tylko się wprowadzili, obiecali, że zostaną w nim tylko przez rok, najwyżej dwa. Proszę sobie wyobrazić, ile straciłam przez te dziesięć lat.
Jeśli wcześniej Andrzejowi i Ewelinie jakoś udawało się zarządzać wspólnym budżetem, to wraz z pojawieniem się dzieci stało się oczywiste, że zostaną na dłużej.
Od samego początku mi się to nie podobało. Ale teraz chce mi się jedynie wyć. Mam niewielką emeryturę. Nie starcza mi na nic. Oczywiście liczyłam na jakiś dochód pasywny. I co z tego wynikło?
Nie dość, że zostałam sama, to jeszcze ich zachowanie wobec mnie jest nie do przyjęcia. Chciałabym, żeby wspierali mnie na starość. Wystarczy przyjść i trochę pomóc.
Opiekowałabym się wnukami, to dla mnie żaden problem. Tymczasem mój syn dzwoni raz na pół roku i sam nie wie dlaczego tak się dzieje. Powie kilka słów i się rozłącza.
Mojej synowej pewnie nie poznałabym na ulicy. Nie widziałam jej od dawna. Oto jak okazują wdzięczność.
Swatka uważa, że za dużo narzekam i nie pozwalam młodej rodzinie żyć własnym życiem. Oczywiście jest młodsza ode mnie i pracuje jako nauczycielka.
Ciągle jest w pracy. Dobrze zarabia, nie ma problemów zdrowotnych. Jakie jeszcze problemy może mieć? Łatwo jest kogoś oceniać.
Mój były kolega ze szkoły, z którym nadal się przyjaźnię, poradził mi, abym co miesiąc pobierała czynsz od syna. Tak jakby był lokatorem w moim mieszkaniu. Ale nie podoba mi się ten pomysł.
Nic dobrego z tego nie będzie. Po drugim miesiącu poproszą o zniżkę lub po prostu zaczną zalegać z opłatą. Potem synowa zażąda, bym zrobiła remont w mieszkaniu. Któregoś razu coś takiego mi zasugerowali. W każdym razie nie chcę tego robić.
Co za tym idzie, nie mogę wyrzucić syna z jego żoną z mojego mieszkania. Zbyt mała emerytura zmusza mnie do tego, by oszczędzać na wszystkim, w tym na lekach.
Nie mam pojęcia co robić. Nasłuchałam się już różnych rad, ale żadna tak naprawdę mi nie pomogła. Być może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Co dwie głowy, to nie jedna.
Spróbujcie spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Oczywiście każdy wie, że dzieci i wnuki powinny mieć to, co najlepsze. Ale nie mogą mieć wszystkiego.
Ja też jestem człowiekiem, kobietą. Potrzebuję pomocy, pieniędzy, by cieszyć się życiem. Czy nie zasłużyłam sobie na to? Zwykła emerytka ze zwykłego miasta, która stara się po prostu przeżyć.
Główne zdjęcie: photo