Po śmierci filozofa wśród jego rzeczy osobistych odkryto rękopis zatytułowany „Sztuka bycia szczęśliwym”. Ciekawe, że pomimo wszystkich pesymistycznych ideologii, które Schopenhauer propagował w swoim życiu, opracował szereg zasad, które mogą pomóc uniknąć cierpienia. Filozof przekonywał, że każdy człowiek może osiągnąć tę iluzję - stan szczęścia. Aby to zrobić, musisz przestrzegać pewnych zasad:
1. Pierwsza zasada Schopenhauera: nie porównuj, żeby nie zazdrościć
Pierwsza zasada mówi, że konieczne jest wykorzenienie nawyku porównywania się z innymi, co często powoduje zazdrość. Według Schopenhauera zazdrość jest bardzo negatywną emocją, która kradnie człowiekowi radość i szczęście. Zawsze będzie mu brakować wszystkiego, będzie niezadowolony ze wszystkiego i wszystkich.
Zazdrość prowadzi nas w przeciwnym kierunku od szczęścia - do smutku. Ponadto, gdy porównujemy się z bardziej odnoszącymi sukcesy, pięknymi i innymi, naszym zdaniem, ludźmi, zaczynamy wątpić w siebie, co dodatkowo pogarsza sytuację.
2. Nie martw się o porażkę
Kolejna Schopenhauerowska zasada szczęścia uczy nas, by niepowodzeń spowodowanych złymi decyzjami nie brać zbyt sobie do serca. Niemiecki filozof wzywa, aby zawsze robić wszystko, co możliwe, i nie martwić się o dalszy rozwój wydarzeń. Kiedy starasz się jak najlepiej, nie ma sensu denerwować się złym wynikiem – dałeś z siebie wszystko.
3. Zaufaj swojemu sercu
Schopenhauer napisał, że wszyscy ludzie są bardzo różni. Ktoś jest bardziej kreatywny, ktoś jest bardziej pragmatyczny. Oznacza to, że niektórzy są bardziej skłonni do działania, podczas gdy inni są bardziej kontemplacyjni.
Jednym słowem, trzecia zasada szczęścia uczy nas zaufania naszemu sercu, robienia tego, co każe nam dusza. Ale żeby być sobą, musisz najpierw poznać siebie.
4. Nie musisz od nikogo zależeć
Czwarta zasada szczęścia uczy nas polegać w życiu tylko na sobie. W ten sposób unikniemy rozczarowania i nie będziemy się denerwować zachowaniem innych ludzi. Nie możemy kontrolować innych i decyzji innych ludzi, ale nasze reakcje na to są całkowicie naszą odpowiedzialnością.
Nie pozwól innym wpływać na twój nastrój. Ty i tylko Ty decydujesz się być szczęśliwym i cieszyć się życiem, bez względu na wszystko, lub czekać, aż ktoś przyniesie radość na srebrnym talerzu.
5. Nie przeceniaj swoich pragnień
Nie każde nasze pragnienie może zostać spełnione, więc nie powinniśmy dać się im tak ponieść. Zrozumienie, że nie wszystko potoczy się tak, jak chcemy, pomaga uniknąć cierpienia i rozczarowania. Nawet jeśli coś się nie sprawdza, potraktuj to filozoficznie – to znaczy, że nie było twoje.
6. Kontroluj swoje oczekiwania
Musimy nauczyć się dostosowywać oczekiwania, tak jak dostosowujemy pragnienia. W ten sposób możemy uniknąć przesadnych oczekiwań co do ludzi lub okoliczności. Mówiąc najprościej, ta zasada przypomina nam o realistycznym spojrzeniu na życie. Przeszkody zawsze były, są i będą, dlatego trzeba się zastanowić, jak mądrze je pokonywać, a nie marzyć o tym, żeby wszystko poszło gładko.
7. Doceń to, co masz
Jeśli chodzi o bycie szczęśliwym, ważne jest, aby pamiętać, że tak naprawdę szczęścia nie da się kupić. Prawdziwe szczęście nie ma nic wspólnego z ilością pieniędzy czy dobrami materialnymi. Jak tylko to zrozumiesz, jak tylko przestaniesz porównywać się z innymi i zazdrościć (jak zauważono w pierwszym akapicie), uświadomisz sobie, co jest naprawdę ważne w życiu.
8. Żyj w teraźniejszości
Ostatnia zasada dotyczy tego, ile czasu tracimy na myślenie o przyszłości i żałowanie przeszłości. Martwienie się o jutro i żałowanie błędów z przeszłości nie ma żadnego sensu, nie mówiąc już o uszczęśliwieniu.
Jeśli chodzi o przyszłość, kiedy wciąż marzysz o tym, co się wydarzy i kojarzysz z tym szczęście, czujesz się niezadowolony i nieszczęśliwy w teraźniejszości. Po prostu ciesz się teraźniejszością. Wszystko, co mamy to dzisiaj: przeszłość przeminęła, a przyszłość jeszcze nie nadeszła.
Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya