Andrzej i jego żona Ula nigdy nie żyli spokojnie. Prawda, że dziecko spłodzili. Cóż, to prosta sprawa. Żona nie mogła się równać z mężem. Pochodził z rodziny inteligentnej, wykształconej, z wyższym wykształceniem, a ona ukończyła szkołę zawodową. Ale wtedy, w młodości, miłość, a raczej namiętność, zatarła wszystkie różnice między nimi. Prawdopodobnie na próżno.
A dzisiaj się rozwodzili. I tylko Andrzej żałował tego, co się działo. A to dlatego, że ich syn zostawał z Ulą. A ona, sądząc po jej nastroju, raczej nie pozwoli mu często widywać Dawidka. I rzeczywiście, żona natychmiast pojechała do matki w inny region. Oczywiście nie zostawiła mu adresu. Prawdopodobnie nie uważała tego za konieczne. A dla mężczyzny nadeszły czarne dni. Wcześniej pędził z pracy do domu, gdzie był oczekiwany.
Minęło sześć miesięcy. W tym czasie Andrzej nie słyszał nic o swojej byłej żonie ani synu. Dlatego był bardzo zaskoczony nagłym późnym telefonem. Dzwoniła jakaś kobieta. Zagłębiając się trochę w istotę tego, co słyszy, Andrzej w końcu zdał sobie sprawę, że dostał telefon z organów opiekuńcze. Obojętny kobiecy głos powiedział mu, że jego była żona zmarła nagle i że będzie musiał przyjechać i odebrać syna. Po przybyciu na miejsce mężczyzna zdał sobie sprawę, że jego syna tu nie ma.
Okazuje się, że matka Uli zmarła dawno temu, dlatego kobieta rzuciła syna na odpowiedzialność starej babci. A ona sama wpadła w poważne kłopoty. Rezultatem była jej śmierć z powodu przedawkowania alkoholu. A teraz Dawid musiał zostać wychowany przez ojca. Z czego był niesamowicie szczęśliwy, ale najpierw musieli odebrać chłopca babci (a dokładniej prababci). Ale dziecko, chociaż uradowane na widok ojca, mocno przylgnęło do chudej staruszki i krzyknęło: „Babciu, nie oddawaj mnie!”
Serce mężczyzny skurczyło się na ten przygnębiający obraz. Stara kobieta nic nie powiedziała, ale najprawdopodobniej nie chciała też puścić swojego prawnuka. Mężczyzna nie odważył się działać bezczelnie, musiał to wszystko przemyśleć. Wyszedł na ganek i długo palił, zastanawiając się, co robić.
Myśli były zdezorientowane, nic nie przyszło mi do głowy. Kiedy wrócił do domu, Dawid spał z głową na kolanach babci. Staruszka delikatnie gładziła jego głowę i cicho coś nuciła. Andrzej postanowił zostawić rozwiązanie problemu do rana i spędzić noc. A rano kazał babci zebrać rzeczy. Zarówno swoje, jak i chłopaka. Postanowił, że najpierw będzie z nimi mieszkała babcia, a potem, stopniowo, chłopak na nowo przywiąże się do ojca, a babcia odejdzie na drugi plan. A potem, niezauważona, wyjedzie.
Ale wszystko nie poszło zgodnie z planem. Sam Andrzej nie rozumiał, jak mocniej niż jego syn przywiązał się do tej pełnej niewyczerpanej miłości kobiety. Do jej naleśników o poranku, do ciekawych opowieści z życia, do jej delikatnych dłoni, którymi owijała zarówno jego, jak i Dawidka podczas snu. Cóż, nie mógł jej zostawić, nie mógł.
Byłaby to zbrodnia zarówno w stosunku do syna, jak i do samego siebie.
Tak więc niezastąpiona babcia pozostała w ich domu aż do śmierci.
Główne zdjęcie: kakao.im