Sahara to największa pustynia świata, druga co do wielkości pustynia na świecie po Antarktyce. Naukowcy i archeolodzy wielokrotnie próbowali ją badać, ale niektóre niewytłumaczalne zjawiska związane z Saharą wciąż pozostają tajemnicą. W dzisiejszym zestawieniu 5 znalezisk Sahary nie poddają się wyjaśnieniu wyjaśnieniu.
1. Oko Sahary
W latach 60. piloci zobaczyli dziwny obiekt na powierzchni pustyni. Okazało się, że jest to struktura kilku pierścieni umieszczonych jeden w drugim. Całkowita średnica tego znaleziska wynosiła 50 kilometrów.
Według naukowców struktura powstała kilkaset milionów lat temu. Ale dowiedzieć się, jak to wyglądało, nadal nie udało się.
Istnieje kilka punktów widzenia w tej sprawie. Niektórzy uważają, że struktura powstała w wyniku upadku meteorytu, inni zakładają, że jest to spowodowane zjawiskami wulkanicznymi lub erozją gleby. Jednak żadna z wersji nie wytrzymuje krytyki i nie wyjaśnia faktu, że pierścienie w konstrukcji mają idealny kształt.
2. Fortece pod piaskami
10 lat temu grupa naukowców odkryła na piaskach Sahary ponad sto twierdz, które niegdyś należały do starożytnej cywilizacji libijskiej. Zakłada się, że za pomocą tych fortec starożytni ludzie wydobywali wodę z podziemnych zbiorników. Ale po chwili zbiorniki wyschły, a budynki zostały porzucone na piaskach Sahary.
3. Szkło libijskie
Tajemnicza półprzezroczysta skała przypominająca szkło jest rozrzucona po całej pustyni. W niektórych miejscach zbocza są prawie w całości zbudowane nie z piasku, ale z drobnych cząstek tego szkła.
Ta sama skała została znaleziona w grobowcu Tutenchamona. Z niego zrobiono chrząszcza, który zdobił drogocenny napierśnik faraona.
Nadal nie ma dokładnych informacji o tym, jak i w jakich okolicznościach pojawiło się libijskie szkło. Jak dotąd istnieją dwie różne opinie. Uważa się, że skała powstała w wyniku zderzenia meteorytu z ziemią lub uderzenia pioruna.
4. Ślady tętnicy wodnej
Naukowcy twierdzą, że Sahara nie zawsze była pustynią. Dawno, dawno temu płynęły w niej rzeki, a wyschnięte koryta rzek są tego dowodem.
Jedna z tych arterii została odkryta z kosmosu. Zdjęcie pokazuje, że rzeka Tamanrasset wpadała do Oceanu Atlantyckiego. Przyjmuje się, że rzeka wyschła około pięć tysięcy lat temu. Gdyby tak się nie stało, dziś byłaby jedną z najstarszych rzek na świecie.
5. Starożytny ocean
Na Saharze naukowcy wielokrotnie rejestrowali szczątki starożytnych wielorybów, rekinów i żółwi. Ich obfitość prowadzi naukowców do przypuszczenia, że wcześniej na terenie pustyni znajdował się cały ocean.
Tak więc Sahara wciąż jest pełna wielu tajemnic dla ludzkości. Kto wie, ile więcej niewiadomych kryje się pod jego piaskami i czy w przyszłości będą odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Główne zdjęcie: lemurov.net