Daje do myślenia...

Kiedy byłem alkoholikiem, moimi najlepszymi rozmówcami byli przypadkowymi faceci w barach. Wymyśleni przyjaciele. Ale wiesz, w stanie alkoholowej niewrażliwości przyjemnie jest słuchać niekończących się opowieści o smutkach i zmartwieniach innych ludzi, podczas gdy w tobie sam jesteś jak idol.

Wtedy często mi się to zdarzało - pijesz butelkę tequili i mówisz sobie: „A teraz możesz umrzeć”. A jednocześnie alkoholicy mają dostęp do czegoś, co mijają abstynenci – do szczerości. Tak. Wielu hollywoodzkich producentów oddałoby wszystko, aby uzyskać ten intymny ludzki materiał.

Czasami słyszałem rzeczy, które sprawiały, że włosy stanęły mi dęba. Ale była jedna historia, która naprawdę mnie powaliła. Nie pamiętam jego imienia, wyglądał poważnie, elegancko ubrany, droga teczka. Usiadł obok mnie: „Widzę, że jesteś dobrym facetem, napijmy się”.

Dlaczego pijacy są często nazywani „dobrymi facetami”, nie mam pojęcia. Kieliszek po kieliszku i wkrótce stałem się właścicielem wszystkich zebranych historii jego życia. Opowiadał o tym, jak tiu dobrze idzie, że jego żona jest w ciąży, że podpisano upragnioną umowę, a od poniedziałku obejmuje stanowisko, o którym marzył od dziesięciu lat.

„Szybuję do góry” – powiedział mi wtedy mężczyzna. A potem chwycił kolejną szklankę i sącząc przez zęby: „Nie uwierzysz, jakie potężne projekty mam w głowie”, przewrócił ją i ruszył do wyjścia. Coś we mnie krzyczało: powstrzymaj go, niech napiej się więcej! Ale nie, był już na zewnątrz. Ja odwróciłem się od okna, przy którym siedzieliśmy. A za chwilę pisk hamulców, krzyki i na skrzyżowaniu dwóch ulic zobaczyłem coś bezkształtnego i zakrwawionego, co przed chwilą było człowiekiem.

Co zrobił ten facet, że Wszechmogący zatrzymał go tak okrutnie? Czy był gorszy ode mnie, pijany pijak z pustką w środku? Dlaczego przeżyłem, a on został zdrapany z asfaltu?

O nie, po tym incydencie nie przestałem pić, stało się to znacznie później, ale zrozumiałem najważniejsze: bądź spokojny, nie spiesz się, nie rozśmieszaj Pana swoimi planami.

„Pamiętaj, twoja radość i śmierć przyjdą do ciebie we właściwym czasie. Nie możesz nic z tym zrobić.”

Główne zdjęcie: fit4brain.com